İnternet sitesi kurarken nelere ihtiyaç duyarsınız? Nereden başlamalısınız? Bir çok küçük, büyük, orta ölçekli iş yeri ve hatta şahıslar kendi hizmetlerini global dünyaya sunmak ve kendi pazarlama sistemini güçlendirmek için web sitesine (internet sitesine) ihtiyaç duyuyor. Dilerseniz hangi kavramlar ve hangi yolları aşarak bir web sitenize sahip olabilirsiniz size en temel prensipleriyle bunları anlatalım. 

  1. Domain (alan adı) satın almalısınız.
  2. Hosting hizmeti almalısınız.

Domain Nedir?

Domain internet üzerinde kiralamış olduğunuz isimdir. Ziyaretçilerin sitenize ulaşması için internet üzerinde tanımlanmış sizin tarafınızdan belirlediğiniz isim ve seçtiğiniz uzantılardan oluşmaktadır. Bu uzantılar hangileri? Ülkemizde en sık kullanılan uzantılar; .com, .com.tr, .net ve .org ‘lardan oluşmaktadır. Sadece domain alarak internet sitesi kuramazsınız.Aldığınız domain sadece isimden oluşmaktadır. Bu isimi yönlendireceğiniz bir barındırma hizmetine yani hosting ‘e ihtiyaç duyarsınız.

Hosting Nedir?

Hosting internet üzerinde web sitesi ile ilgili dosyalarınızı koyacağınız alana denir. Aylık ve Yıllık dönemler halinde ödemesi yapılabilir. Banada.co, Godaddy, İsimtescil, Natro ve Turhost gibi firmalar tarafından alan adınızın tescil ettikten sonra, ihtiyacınıza yönelik hosting hizmeti satın almalısınız.


Domain ve Hosting Fiyatları Ne Kadar?

hosting

Domain Fiyatları:

ICANN firması tarafından belirlenmektedir. Hizmet sağlayıcı aracı firmalar ise belirlenen bu fiyatların altında kimi zaman kampanyalar ile birlikte düşük karlı domain tescil fırsatları sunmaktadır. Ortalama domain tescil fiyatları .com adresleri için 8 – 16 $ aralığında seyretmektedir. 

Hosting Fiyatları:

Tamamen hizmet sağlayıcı firmalar tarafından belirlenmektedir. Web hosting sağlayan firmaların bu hizmeti sunarken ICANN gibi bağımlı oldukları bir aracı kurum olmadığı için fiyat politikası hizmeti sağlayan firma tarafından doğrudan belirlenmektedir. Döviz kuru, lisans ücretleri ve bunlara yönelik alt yapı ve bir çok değişken ücret elbette firmaların fiyat ve kalite politikasını yönelik ücret birimini doğrudan kullanıcıya yansıtmaktadır. Sunucu ve host’larda Windows kullanan sistemlerde Windows lisansından dolayı fiyatlar daha yüksekken açık kaynaklı Linux (PHP) altyapısı kullanan web hostinglerde fiyatlar biraz daha uygundur.Fiyatlar alan ve sistem özellikleri, CPU ve RAM kullanımına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama ve kaliteli hosting hizmetiiçin senelik 140 – 250 TL arası fiyat aralığı bulunmaktadır.

Leave a Reply