Category

Genel

E-Ticaret Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

By E-Ticaret, GenelNo Comments

Günümüz teknolojisinin nimetlerinden yararlanmak istediniz ve e-ticaret sistemi kurmaya karar verdiniz. Ancak e-ticaret sistemi satın almak için nereden başlayacağınızı gerçekten bilmiyorsanız, bu makale umarız ki sizlere güzel bir rehber olacak.

Gerçekçi olalım yılda 1 milyon Dolar ciro yapmayı düşünüyor musun?

Cevabınız hayır ise sizlerde gerçek hedef kitlenizi ve ulaşabileceğiniz satış rakamları konusunda bu e-ticaret olayına gerçekçi yaklaşıyorsunuz demektir. Öncelikle e-ticaret sisteminize ödeyeceğiniz ücreti ve sistem kurulum süresi konusunda açık kaynaklı e-ticaret altyapıları tercih etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Açık kaynak ‘da ne demek? Biraz açar mısınız? : Tabi ki; Açık kaynaklı e-ticaret sistemleri birden çok yazılımcı tarafından geliştirilen ücretsiz yazılımlardır. Bu ücretsiz yayımlanan yazılımların üzerine ek olarak yine ücretli ve ücretsiz; modüllertemalar ve ödeme sistemleri geliştirilebilir. Open Source (açık kaynak) e-ticaret sistemleriyle birlikte gerçekten canavar gibi bir e-ticaret sistemine sahip olabilirsiniz.

-

E-ticaret yıllık bakım maaliyetleri ve barındırma ücretleri.

Bir çok e-ticaret müşterisinin ciddi anlamda canını sıkan ve ortaya sonradan çıkan firmalar tarafından saklanan gizli maliyetlere dikkat edin. Bugün 3.000 TL’e satın aldığınız e-ticaret sisteminiz için bir sonraki sene sizden istenen barındırma ücreti namına 700-800 TL’den fazla fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bir çok hazır e-ticareti paketi ve sistemi satan firma tarafından hizmet sözleşmelerinde yıllık barındırma ücreti olarak 300 – 400 $’lı fiyatlar görmeniz mümkün. Bu fiyatlar web sitesi veya e-ticaret sitesi barındırmak için ciddi anlamda piyasanın üzerindedir.  (Dikkat farkında olmadan soyulmayın! Size verilen sözleşmeleri sonuna kadar, tüm detaylarıyla okuyunuz.)

Ödeme Sistemleri Konusunda Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim?

E-ticaretin en önemli noktalarından birisi tercih edilen bankalar. Bir çok banka sanal pos altyapısı – kullanım kirası olarak; senelik 100- 250$ kullanım ücreti tahsil ediyor. (Satış yapsanız da, yapmasanız da.) Bankların çoğu tarafından e-ticaret sisteminiz üzerinden yapılan satıştan elde edilen gelirin hesabınıza geçmesi 14-21 günü buluyor. E-ticaret sisteminiz tamamlandıktan sonra bankaların ilgili departmanları tarafından  kontrol ediliyor ve ödeme sisteminiz aktif ediliyor. Bankaların sisteme onay verme süreleri 2-4 hafta süresini bulabiliyor.

php-e-ticaret

E-ticarette Satış Yapmak için Sosyal Medya ve Reklam Kullanımı

E-ticaret sisteminizin SEO desteği olduğundan emin olun. Sisteminiz için doğru SEO yaparsanız reklam bütçenizin bir kısmı cebinizde kalır. Sayfa açılış hızı ve ürün fotoğraflarınız e-ticarette müşterilerinize ulaşmanın ve doğrudan satış yapmanın en önemli noktalarını oluşturur. Bunlara ek olarak Sosyal Medya’yı doğru kullanmalısınız. Sosyal Medya ve Google reklam çalışmaları bu işin temelini oluşturduğunu unutmayın. Reklam için mutlaka bütçe ayırmalısınız. 

Sunucu Seçimi özellikleri ve Sayfa açılışı

Mümkünse kullandığınız sistem konfigürasyonu ile ilgili bir profesyonelden destek alın. E-ticaret sistemlerinin çalışma hızı çok çok çok önemli. Sistemin hızlı çalışması için yeterli CPU, RAM ve hosting firmanızın veya kullandığınız sunucunun SSD disk e sahip olduğundan emin olun. Bu saydığım sunucu bileşenleri sisteminizin fiziksel olarak temelini oluşturacaktır. Bunlara ek olarak yazılım ve farklı sistem destekleri sayesinde; CDN desteği ile sitenizdeki fotoğrafların ve altyapı kodlarının sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha hızlı ulaşmasına imkan verebilirsiniz. Sitenizin güvenle çalışarak tüm verileri güvenli ve 128 – 256 bit şifrelenerek transferini sağlayan SSL sertifikası hem bankalar hemde ödeme alan aracı kurumlar tarafından neredeyse zorunlu tutulmaktadır.

İnternet Sitesi Kurmak için Neler Gerekli

By GenelNo Comments

İnternet sitesi kurarken nelere ihtiyaç duyarsınız? Nereden başlamalısınız? Bir çok küçük, büyük, orta ölçekli iş yeri ve hatta şahıslar kendi hizmetlerini global dünyaya sunmak ve kendi pazarlama sistemini güçlendirmek için web sitesine (internet sitesine) ihtiyaç duyuyor. Dilerseniz hangi kavramlar ve hangi yolları aşarak bir web sitenize sahip olabilirsiniz size en temel prensipleriyle bunları anlatalım. 

  1. Domain (alan adı) satın almalısınız.
  2. Hosting hizmeti almalısınız.

Domain Nedir?

Domain internet üzerinde kiralamış olduğunuz isimdir. Ziyaretçilerin sitenize ulaşması için internet üzerinde tanımlanmış sizin tarafınızdan belirlediğiniz isim ve seçtiğiniz uzantılardan oluşmaktadır. Bu uzantılar hangileri? Ülkemizde en sık kullanılan uzantılar; .com, .com.tr, .net ve .org ‘lardan oluşmaktadır. Sadece domain alarak internet sitesi kuramazsınız.Aldığınız domain sadece isimden oluşmaktadır. Bu isimi yönlendireceğiniz bir barındırma hizmetine yani hosting ‘e ihtiyaç duyarsınız.

Hosting Nedir?

Hosting internet üzerinde web sitesi ile ilgili dosyalarınızı koyacağınız alana denir. Aylık ve Yıllık dönemler halinde ödemesi yapılabilir. Banada.co, Godaddy, İsimtescil, Natro ve Turhost gibi firmalar tarafından alan adınızın tescil ettikten sonra, ihtiyacınıza yönelik hosting hizmeti satın almalısınız.


Domain ve Hosting Fiyatları Ne Kadar?

hosting

Domain Fiyatları:

ICANN firması tarafından belirlenmektedir. Hizmet sağlayıcı aracı firmalar ise belirlenen bu fiyatların altında kimi zaman kampanyalar ile birlikte düşük karlı domain tescil fırsatları sunmaktadır. Ortalama domain tescil fiyatları .com adresleri için 8 – 16 $ aralığında seyretmektedir. 

Hosting Fiyatları:

Tamamen hizmet sağlayıcı firmalar tarafından belirlenmektedir. Web hosting sağlayan firmaların bu hizmeti sunarken ICANN gibi bağımlı oldukları bir aracı kurum olmadığı için fiyat politikası hizmeti sağlayan firma tarafından doğrudan belirlenmektedir. Döviz kuru, lisans ücretleri ve bunlara yönelik alt yapı ve bir çok değişken ücret elbette firmaların fiyat ve kalite politikasını yönelik ücret birimini doğrudan kullanıcıya yansıtmaktadır. Sunucu ve host’larda Windows kullanan sistemlerde Windows lisansından dolayı fiyatlar daha yüksekken açık kaynaklı Linux (PHP) altyapısı kullanan web hostinglerde fiyatlar biraz daha uygundur.Fiyatlar alan ve sistem özellikleri, CPU ve RAM kullanımına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama ve kaliteli hosting hizmetiiçin senelik 140 – 250 TL arası fiyat aralığı bulunmaktadır.

WordPress Jetpack Eklentisi Nedir?

By Genel, WordpressNo Comments
jetpack-2

WordPress bildiğiniz gibi açık kaynaklı PHP ile hazırlanmış bir CMS (içerik yönetim sistemi) yazılımıdır. WordPress i internet aleminde bu derece güçlü kılan 3-4 etken var.
Bunlar başında kolay ve çok sayıda bulunabilen ücretli – ücretsiz temalar geliyor. Aynı şekilde sayısı 90.000 üzerinde olan ücretli, ücretsiz WordPress eklentileri. WordPress‘in açık kaynaklı olması ve güvenlik zaaflarına karşı her geçen gün güncellemeleri alması bizim eşsiz CMS sistemimizi, daha kusursuz bir yapı olma yolunda ilerletiyor.

Eklentiler demişken WordPress ile yolu çakışan herkesin duyduğu JetPack adındaki müthiş bir de eklenti mevcut. Peki WordPress JetPack eklentisi nedir ? Dediğinizi duyar gibiyim. JetPackaslında WordPress için hazırlanmış en kapsamlı 3-4 eklentiden birisi. JetPack Eklentisi sayesinde akıllı telefonunuza yüklediğiniz WordPress mobil uygulamasıyla birlikte sitenizin tüm işleyişini, istatistiklerini neredeyse wp-admin den yaptığınız herşeyi bu mobil uygulama sayesinde yapmamızı mümkün kılıyor. WpAdmin paneli üzerinde JetPack ayarlarından yapacağınız ufak dokunuşlar ile sunucunuzun daha az yorulmasını ve daha hızlı tepkiler vermesini sağlayabilirsiniz.

WordPress’de Yüksek CPU Kullanımı

By Genel, WordpressNo Comments

WordPress dünyanın en yaygın İçerik Yönetim Sistemlerinden birisidir. Gelişmiş olması ve oldukça geniş bir uygulama yelpazesine sahip olması nedeniyle birçok webmaster tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte yoğun bir trafik olmamasına rağmen  yüksek CPU kullanımı nedeniyle hosting hesaplarının askıya alınması veya sayfalarının yavaş görüntülenmesi, web sitesi sahiplerinin kafasını karıştırabilmektedir.

WordPress hosting hesabınızda işlemci kullanımını minimal seviyede tutmak için:

Gereksiz Eklentileri (Plug-In, Widget) Kullanmayın

WordPress sisteminde en çok kaynağı eklentiler tüketir. WordPress sürümlerine paralel şekilde güncellenmezler ise zaman içerisinde eklentiler artık çalışmamaya başlayabilir. Bu nedenle sadece güvenilir eklentileri yükleyiniz ve kullanılmayanları kaldırınız. Fazla sayıda eklenti ve uygulama kullanımı sunucunun aşırı yüklenmesine neden olacaktır.

Eklentileri Son Sürümüne Güncelleyin

Eklentileri güncellemek her zaman kolay olmayabilir. Güncellemeler sonucu yaptığınız değişiklikleri kaybedebilirsiniz. Bu nedenle eklentilerinizi destek sayfalarına göz atarak dikkatlice güncelleyiniz.

Veritabanı Tablolalarınızı Planlı Olarak Optimize Edin

İyi bir performans için belirli aralıklarla PhpMyAdmin veritabanı yönetim panelinize giriş yaparak veritabanı tablolarınızı optimize edin. Optimize edilmeyen tablolar işlemci kullanımını arttırır ve sunucunun aşırı yüklenmesine neden olur. Tablolarınızı gözden geçirerek gereksiz verileri de silebilirsiniz.

Tema Seçerken Dikkatlı Olun

Temalar da aşırı işlemci kullanımına neden olabilir. Çok fazla temanız varsa kullanılmayanları kaldırın veya güncelleyin. Temalar ne kadar komplike olursa işlemciye o kadar yük bindirmektedir. Sade ve optimize edilmiş temalar daha iyi çalışır ve daha az kaynak tüketir. Bazı temalar eklentilere sahip olabilir, bu durumda temalar ile birlikte eklentilerini de güncellemeyi unutmayınız. Nispeten daha az sorguları olan, hafif temalar kullanmaya özen gösteriniz.

WordPress Sürümünüzü Güncel Tutun

Eski sürümü kullanmaya devam etmek meydana gelebilecek güvenlik açıklarına karşı korunmasız kalmanıza neden olabilir. Yeni sürümler her zaman güvenlik ve optimizasyon bakımından daha iyidir. Mevcut güncellemeleri en kısa sürede yüklemeyi unutmayınız. Bu işlemi yaparken WordPress’in yedeğini almayı unutmayın!

PHP ve Veritabanı Sorgu Sayınızı Azaltın – Optimize Edin

PHP yazılımları ve Veritabanı sorguları da aşırı işlemci kullanımına neden olabilir. Web sitenizi önbellekleme (caching) bir yere kadar faydalı olabilir ancak belirli PHP/Veritabanı sorguları için işe yaramayacaktır. Bu nedenle uygulamalarınızın dökümantasyonlarını dikkatlice okuyunuz ve gereksiz seçenekleri kullanıma kapatınız.

index.php  Dosyasındaki Yükü Azaltın

Günün en yoğun saatlerinde, index.php dosyanızda ve ana sayfanızda bulunan içerikler sunucu üzerinde büyük bir yük oluşturabilir. Bu nedenle index.php dosyanızı basit tutmaya, gönderi sayısını ve yüksek çözünürlüklü resim adedini azaltmaya çalışın. Web sitenizdeki medya dosyaları için CDN hizmeti kullanmanız çok daha iyi olacaktır. CDN hizmetinden faydalanmanız. Site açılış hızı ve sunucu yükünüzü düşürecektir. Alexa sıralamanıza kadar olumlu etkileyecektir.

WP-Cron Görevini Kapatın

WP-Cron zamanlanmış görevini kapatın veya her saat başı çalışacak şekilde yapılandırın. Bu işlem CPU üzerinden büyük bir yükü kaldıracaktır. WP-Cron tüm zamanlanmış görevleri yönetir ve bazı web siteleri için gerekli olmamasına rağmen etkin bir şekilde çalışmaktadır.

Aşırı CPU Kullanan Eklentilerden Kaçının

Genelde yedekleme ve güvenlik eklentileri aşırı CPU kaynağı tüketir. Ancak güvenilir ve kaliteli bir sağlayıcının uygulamalarını ve eklentilerini kullanınız.

Önbellek Uygulamaları Kullanın

Çeşitli önbellek uygulamaları (örneğin W3 Total Cache, WP-Super Cache, WP-Rocket) ve eklentileri kullanarak CPU, veritabanı ve trafik kullanım oranlarınızı büyük oranlarda düşürebilir, sayfalarınızın görüntülenme hızlarını arttırabilirsiniz.