Category

E-Ticaret

E-Ticaret Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

By E-Ticaret, GenelNo Comments

Günümüz teknolojisinin nimetlerinden yararlanmak istediniz ve e-ticaret sistemi kurmaya karar verdiniz. Ancak e-ticaret sistemi satın almak için nereden başlayacağınızı gerçekten bilmiyorsanız, bu makale umarız ki sizlere güzel bir rehber olacak.

Gerçekçi olalım yılda 1 milyon Dolar ciro yapmayı düşünüyor musun?

Cevabınız hayır ise sizlerde gerçek hedef kitlenizi ve ulaşabileceğiniz satış rakamları konusunda bu e-ticaret olayına gerçekçi yaklaşıyorsunuz demektir. Öncelikle e-ticaret sisteminize ödeyeceğiniz ücreti ve sistem kurulum süresi konusunda açık kaynaklı e-ticaret altyapıları tercih etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Açık kaynak ‘da ne demek? Biraz açar mısınız? : Tabi ki; Açık kaynaklı e-ticaret sistemleri birden çok yazılımcı tarafından geliştirilen ücretsiz yazılımlardır. Bu ücretsiz yayımlanan yazılımların üzerine ek olarak yine ücretli ve ücretsiz; modüllertemalar ve ödeme sistemleri geliştirilebilir. Open Source (açık kaynak) e-ticaret sistemleriyle birlikte gerçekten canavar gibi bir e-ticaret sistemine sahip olabilirsiniz.

-

E-ticaret yıllık bakım maaliyetleri ve barındırma ücretleri.

Bir çok e-ticaret müşterisinin ciddi anlamda canını sıkan ve ortaya sonradan çıkan firmalar tarafından saklanan gizli maliyetlere dikkat edin. Bugün 3.000 TL’e satın aldığınız e-ticaret sisteminiz için bir sonraki sene sizden istenen barındırma ücreti namına 700-800 TL’den fazla fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bir çok hazır e-ticareti paketi ve sistemi satan firma tarafından hizmet sözleşmelerinde yıllık barındırma ücreti olarak 300 – 400 $’lı fiyatlar görmeniz mümkün. Bu fiyatlar web sitesi veya e-ticaret sitesi barındırmak için ciddi anlamda piyasanın üzerindedir.  (Dikkat farkında olmadan soyulmayın! Size verilen sözleşmeleri sonuna kadar, tüm detaylarıyla okuyunuz.)

Ödeme Sistemleri Konusunda Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim?

E-ticaretin en önemli noktalarından birisi tercih edilen bankalar. Bir çok banka sanal pos altyapısı – kullanım kirası olarak; senelik 100- 250$ kullanım ücreti tahsil ediyor. (Satış yapsanız da, yapmasanız da.) Bankların çoğu tarafından e-ticaret sisteminiz üzerinden yapılan satıştan elde edilen gelirin hesabınıza geçmesi 14-21 günü buluyor. E-ticaret sisteminiz tamamlandıktan sonra bankaların ilgili departmanları tarafından  kontrol ediliyor ve ödeme sisteminiz aktif ediliyor. Bankaların sisteme onay verme süreleri 2-4 hafta süresini bulabiliyor.

php-e-ticaret

E-ticarette Satış Yapmak için Sosyal Medya ve Reklam Kullanımı

E-ticaret sisteminizin SEO desteği olduğundan emin olun. Sisteminiz için doğru SEO yaparsanız reklam bütçenizin bir kısmı cebinizde kalır. Sayfa açılış hızı ve ürün fotoğraflarınız e-ticarette müşterilerinize ulaşmanın ve doğrudan satış yapmanın en önemli noktalarını oluşturur. Bunlara ek olarak Sosyal Medya’yı doğru kullanmalısınız. Sosyal Medya ve Google reklam çalışmaları bu işin temelini oluşturduğunu unutmayın. Reklam için mutlaka bütçe ayırmalısınız. 

Sunucu Seçimi özellikleri ve Sayfa açılışı

Mümkünse kullandığınız sistem konfigürasyonu ile ilgili bir profesyonelden destek alın. E-ticaret sistemlerinin çalışma hızı çok çok çok önemli. Sistemin hızlı çalışması için yeterli CPU, RAM ve hosting firmanızın veya kullandığınız sunucunun SSD disk e sahip olduğundan emin olun. Bu saydığım sunucu bileşenleri sisteminizin fiziksel olarak temelini oluşturacaktır. Bunlara ek olarak yazılım ve farklı sistem destekleri sayesinde; CDN desteği ile sitenizdeki fotoğrafların ve altyapı kodlarının sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha hızlı ulaşmasına imkan verebilirsiniz. Sitenizin güvenle çalışarak tüm verileri güvenli ve 128 – 256 bit şifrelenerek transferini sağlayan SSL sertifikası hem bankalar hemde ödeme alan aracı kurumlar tarafından neredeyse zorunlu tutulmaktadır.