[heading subtitle=”Satıcı ve Alıcı Ürün İade Şart ve Koşulları Bilgilendirmesi”]İade Şartları[/heading]

İade Esasları

Mio Bilişim ‘e ürün iadesi ile ilgili kurallar aşağıda özetlenmiştir. Bu kuralların amacı, ürün iadesinin müşteri ve Mio Bilişim için en kolay ve sorunsuz şekilde yerine getirilmesidir.

– Öncelikle Mio Bilişim satış depolarından ürün ya da ürünler siz ya da müşterinize ulaştığında, mutlaka kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

– Ürün kolisinde hasar var ise, ürünler teslim alınmadan, teslim yapan kurum (Kargo şirketi ya da sevkiyat elemanı) ile ürünün ya da ürünlerin sorunu ile ilgili tutanak tutulması gerekmektedir.

– Orjinal olmayan kutu, tek bir noktaya gidecek olan küçük ebattaki ürünlerin toplandığı kutu anlamına gelmektedir. Sipariş edilen bu tür ürünler, fatura ile mutlaka kontrol edilmelidir.

Ürünün iade alınıp alınmaması kararı tamamen Mio Bilişim’in insiyatifindedir. İade alınmak üzere kabul edilen tüm ürünler orijinal ambalajı ve standart aksesuarları ile iade edilmelidir. İade faturası keserken, iade faturası tutarı, satış faturasındaki TL tutarı ile aynı olmalıdır. İade sırasında ambalaj ve / veya standart aksesuarlarının eksik ya da hasarlı olması durumunda, Mio Bilişim fatura tutarının %10 ya da üzeri oranda eksik ya da hasara istinaden fatura kesecektir.

İade edilecek ürünlerin sarf malzemeleri (şerit, mürekkep kartuşu, toner, kağıt, v.b.) orijinal ambalajında ve kullanılmamış olarak iade edilmelidir.

Ambalajı açılmış ve/veya lisans anlaşması kullanılmış olan yazılım ürünleri iade alınmamaktadır.

Kargo ile gönderilen iadelerin kargo bedeli müşteri tarafından ödenir. Mio Bilişim tarafından kargo ile müşteriye hatalı gönderilen ürünlerin iade edilmesi halinde kargo bedeli Arena tarafından ödenir.

Sipariş üzerine getirilen ürün, iade alınmaz.

Mio Bilişim tarafından kargo ile müşteriye gönderilen ürünün iade edilmesi halinde, Mio Bilişim’in gönderdiği kargo firması ile ürünün iade edilmesi gerekmektedir. Diğer kargo firmalarıyla yapılan gönderilerde sorumluluk müşteriye aittir.

İade Prosedürü

Mio Bilişim’e ürün iade sırasında aşağıdaki prosedürü izlemenizi rica ederiz. Her bir ürün için ayrı iade formu kullanınız.

Ürün iade prosedürünü başlatmak için öncelikle miobilisim.com/magaza’ daki ürün iade formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

1 – Ürünü aşağıdaki belgelerle birlikte Mio Bilişim’e incelemek üzere teslim ediniz.
-İade faturanız
-Onaylı iade numarası

2 – Teknik servis ürünü kontrol ettikten sonra, ürün sorunsuz ise, fatura miktarı hesabınıza alacak olarak kaydedilecektir.

3 – Kargo ile gönderilen ürünlerdeki eksikliklerin 2 gün içinde tamamlanması beklenecektir. Eksiklikler bu süre içinde tamamlanamadığında ürün müşteriye geri gönderilecektir. İade prosedürüne uygun olarak faturalanmamış ürünler kabul edilmeyecektir.

4 – Ay bitiminden sonra kesilen faturalar mutlaka içinde bulunduğumuz aya ait olacaktır. Geçmiş aya ait faturalar yeni ayın birinden sonra elimize ulaştığında kabul edilmeyecek, tarafınıza iade edilecektir.

5 – İade edilecek ürünler, mutlaka firmanıza ait iade faturası ile işlem görecek Mio Bilişim’e ait fatura ile kesinlikle iade kabul edilmeyecektir.
5. madde Mio Bilişim’ e keseceğiniz tüm faturalar için geçerlidir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Ürün iade prosedürü, teknik servis “Arızalı Ürün Girişi” ile aynı değildir. Bunun için “Teknik servis prosedürünü” okumanızı rica ederiz.

İade Takip

Kontrol menüsü içinde göreceğiniz ”İade Takip” kısmına girip, Mio Bilişim’den yaptığınız iade taleplerinizin akıbetini size e-posta yolu ile gönderilen iade numarasıyla, ürün koduyla ya da talepte bulunduğunuz tarih aralığında arama yapıp listeleyerek takip edebilirsiniz.

 

CART

X